Jak prawidłowo obliczyć moc grzejnika do Twojego domu? Przygotowaliśmy ten poradnik właśnie z myślą o Tobie - pokazujemy w nim, jak poprawnie dobrać grzejnik do zapotrzebowania na ciepło w całym Twoim mieszkaniu. Dzięki naszemu poradnikowi szybko i łatwo obliczysz idealną moc kaloryfera do Twojego domu! 

Obliczanie i dobór mocy grzejników

Jak obliczyć idealną wielkość grzejnika dla danego pomieszczenia? Zapotrzebowanie na ciepło w danym domu mnożymy przez powierzchnię do ogrzania, a także przez jednostkowe zapotrzebowanie na moc cieplną. Jeżeli w mieszkaniu znajdują się pomieszczenia o rożnych wysokościach, to zamiast powierzchni do obliczeń można przyjąć ich kubaturę.

Dobór mocy i kalkulatory

Zazwyczaj, zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do nawet 200 W na każdy m2. Im gorsza izolacja budynku, tym wyższe będzie ten współczynnik. I tak, 60 W/m2 to wartość dla dobrze docieplonych domów jednopiętrowych/posiadających użytkowe poddasze. Z kolei w budynkach, gdzie jest nieco gorsza izolacja, zapotrzebowanie na ciepło może wynieść ok. 90-100 W/m2.

W przypadku budynków bez izolacji cieplnej, konieczny jest dobór grzejników o naprawdę dużej mocy. Zapotrzebowanie na ciepło może tam wynosić od 130 W/m2 (domy jednopiętrowe lub z użytkowym poddaszem) nawet do 200 W/m2 (domy parterowe). Wybierając grzejniki na podstawie tabel mocy pamiętać również trzeba o temperaturze wody w samej instalacji grzewczej.

Grzejniki łazienkowe

Moc cieplna a rodzaj wykonanego grzejnika

Moc cieplna danego grzejnika to parametr, który określa zdolność kaloryfera do oddania ciepła w danym pomieszczeniu. Na prawidłowe obliczenie zapotrzebowania na moc cieplną wpływa nie tylko wielkość samego pomieszczenia, ale także jego umiejscowienie w budynku. Dodatkowo, inna będzie moc cieplna w kuchni, a inna w łazience. 

Jak już wspomniano powyżej. poszukując najlepszego grzejnika do swojego domu zwróć uwagę nie tylko na tabele mocy, ale także na parametr temperatury czynnika grzewczego w instalacji. To właśnie ta cecha ma wpływ na oddawaną do pomieszczenia ilość ciepła. Z reguły, producenci podają moc grzewczą kaloryferów określając temperaturę zasilania (pierwsza liczba), powrotu (druga liczba) oraz temperaturę pomieszczenia. 

Mat-Dom.pl oferta grzejników

Profesjonalny dobór grzejników przez nasz sklep!

Nie wiesz jaki grzejnik będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego domu? Zgłoś się do nas - profesjonalnie dobierzemy idealny kaloryfer do Twojego mieszkania! Pod uwagę bierzemy takie czynniki jak usytuowanie budynku (w stosunku do różnych stron świata), szczelność okien czy współczynnik przenikania ciepła w danym pomieszczeniu.