Jednym z kluczowych elementów decydujących o komforcie mieszkania w danym domu jest jego ogrzewanie. Aby instalacja mogła działać poprawnie, konieczny jest odpowiedni dobór grzejników, co przy ogromnej ilości tych urządzeń na rynku nie jest wcale łatwe. W tym artykule dowiesz się jaki grzejnik będzie najlepszy dla Twojego domu lub mieszkania!

Rodzaje grzejników - sklep mat-dom.pl

Jak wybrać najlepszy grzejnik? Inne urządzenie pasować będzie do dużej łazienki, a zupełnie inne do pokoju dziecięcego. W tym artykule dowiesz się, jak dobierać grzejniki, które najlepiej spełnią Twoje potrzeby - zarówno pod względem wydajności, jak również pod kątem kosztów zakupu i późniejszej eksploatacji. 

Podstawowym aspektem przy wyborze grzejnika jest jego dostosowanie do instalacji grzewczej w danym budynku - urządzenie musi pasować do zastosowanych rur, a także być kompatybilne ze stosowanym kotłem grzewczym. Dodatkowo, wybierając grzejnikgrzejniki radox

Typy grzejników

Przeglądając oferty różnych sklepów zapewne zauważyliście, że grzejniki dzieli się ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane, z uwagi na ich zastosowanie, ale także ze względu na typ doprowadzenia ogrzewania czy nawet ich wygląd zewnętrzny. Jak w tym gąszczu ofert trafić na właściwą propozycję? należy koniecznie wziąć pod uwagę zapotrzebowanie budynku na ciepło. 

 

Podział ze względu na materiał

Grzejniki aluminiowe, żeliwne, a może stalowe? Podział tych urządzeń ze względu na materiał z którego zostały wykonane może się wydawać niezbyt istotny, ale z drugiej strony ma spore znaczenie w kontekście wyboru odpowiedniego grzejnika. Przykładowo, wybierając grzejnik należy się upewnić, czy waga nie przekroczy możliwości nośnych ściany, na której ma zostać zamontowany. 

Przykładowo, grzejniki żeliwne, które mają dosyć sporą masę, są raczej kiepskim pomysłem w przypadku ścian wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Istnieje bowiem ryzyko, że ich masa znacznie osłabi konstrukcję ściany. Jeżeli w Twoim domu ściany są bardzo cienkie, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się grzejniki typu konwektorowego. 

Podział ze względu na wygląd

Czy wygląd ma znaczenie? W przypadku grzejników zdecydowanie tak - w naszym sklepie znajdziesz nie tylko tradycyjne grzejniki żeliwne, ale także estetyczne grzejniki dekoracyjne, które mogą stać się całkiem ciekawą ozdobą wnętrza. Ze względu na ich wygląd zewnętrzny, grzejniki można podzielić także na narożne oraz kanałowe. 

Inną metodą podziału ze względu na wygląd jest określenie miejsca montażu grzejnika - przeglądając naszą ofertę zauważysz zapewne grzejniki pionowe oraz poziome. Urządzenia pionowe zdecydowanie zwracają uwagę swoim wyglądem - wiele grzejników typowo dekoracyjnych to właśnie modele pionowe, oczywiście odpowiednio droższe. 

Podział ze względu na doprowadzenie ogrzewania

Wybierając grzejnik do swojego domu lub mieszkania zwróć uwagę na sposób doprowadzenia ogrzewania. W tym kontekście, grzejniki dzieli się na wodne, elektryczne oraz mieszane. Te pierwsze zasilane są przez system centralnego ogrzewania lub ogrzewanie miejskie. W nowszych modelach można także zamontować grzałkę elektryczną, co pozwala na niezależne zasilanie z sieci elektrycznej.

Z kolei grzejniki elektryczne nie są podłączane do sieci, a zamiast tego wytwarzają ciepło w oparciu o elektryczną grzałkę. Takie grzejniki zamontować można praktycznie w każdym miejscu w domu - wystarczy dostęp do energii elektrycznej. Przy okazji warto wspomnieć o grzejnikach wodno-elektrycznych, które łączą cechy obu rodzajów tych urządzeń. 

Zalety i wady - czyli jak dobrze dobrać grzejniki

Jak dobrze wybrać grzejnik? Wady i zalety tych urządzeń zależą głównie od materiału z jakiego zostały wykonane. Przykładowo, grzejniki aluminiowe są bardzo lekkie i mogą być stosowane praktycznie na każdym rodzaju ściany. Co więcej, są znacznie tańsze od stalowych. Z drugiej strony, grzejnik stalowy znacznie szybciej osiąga żądaną temperaturę. Z kolei grzejniki żeliwne, choć nagrzewają się bardzo wolno, to znacznie dłużej utrzymują temperaturę.

W zasadzie trudno jest opisać wady i zalety wszystkich rodzajów grzejników, dlatego jeżeli nadal nie wiesz jaki grzejnik warto wybrać do swojego domu lub mieszkania, koniecznie zgłoś się do nas! Z chęcią pomożemy Ci przy wyborze grzejnika, który idealnie spełni Twoje potrzeby oraz nie nadwyręży zbytnio domowego budżetu. 

 

Gdzie kupić grzejniki? - W naszym sklepie! :)

Grzejniki dekoracyjne Radox - Nova Flat

Poszukujesz wysokiej jakości grzejników w doskonałej cenie? Wybierz Mat-Dom! Oferujemy szeroki wybór grzejników ozdobnych: zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Bogaty asortyment grzejników łazienkowych oraz pokojowych. Kupisz u nas też armaturę grzejnikową - a wszystko to w wyjątkowo atrakcyjnych cenach!