Kaloryfery w Twoim domu lub mieszkaniu przestały nagle grzać? Przyczyną może być zwyczajne zapowietrzenie. I choć jest to problem dosyć prosty do usunięcia i nie wymagający specjalistycznej wiedzy czy narzędzi, to jednak lepiej się pospieszyć, ponieważ powietrze wewnątrz grzejnika powoduje przyspieszoną korozję różnych jego elementów. 

Nie musisz już wcale wzywać hydraulika, by pozbyć się powietrza z układu - praktycznie wszystkie grzejniki odpowietrzysz we własnym zakresie. Na całe szczęście, prawidłowe odpowietrzenie grzejnika nie jest procedurą specjalnie trudną, ale warto pamiętać o kilku zasadach, które dokładnie opisujemy poniżej. 
Odpowietrzanie grzejników - poradnik

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?

Praktycznie każdy grzejnik co jakiś czas ulega zapowietrzeniu. Zazwyczaj, powodem jest nieprawidłowe napełnianie układu centralnego ogrzewania - woda, która wypełnia instalację zawiera niewielkie pęcherzyki powietrza, co z kolei powoduje ich nieprawidłowe działanie. 

Często kaloryfery ulegają zapowietrzeniu z powodu nieszczelności w którymś z elementów instalacji. Winne są zazwyczaj przewody wykonane z tworzyw sztucznych znajdujące się w układzie. Warto pamiętać, że nigdy nie zapewniają one stuprocentowej szczelności, a przedostające się przez nie powietrze z kolei powoduje problemy z samym grzejnikiem. 

Jaka jest kolejność odpowietrzania grzejników?

Jak szybko i sprawnie usunąć zapowietrzenie w domowej instalacji centralnego ogrzewania? Procedura w przypadku każdego typu grzejników wygląda raczej podobnie, z drobnymi różnicami wynikającymi jedynie ze specyfiki konstrukcji danego typu kaloryfera lub grzejnika. 

Pierwszym krokiem powinno być ustawienie zaworu termostatycznego (czyli pokrętła) w pozycji zamkniętej. W grzejnikach aluminiowych lub kanałowych warto podstawić miskę, do której spływać będzie woda z kaloryfera. Kolejnym krokiem powinno być poluzowanie zaworu (w nowoczesnych instalacjach jest do tego specjalny kluczyk). 

Objawy zapowietrzenia grzejnika  
Objawy zaopowietrzonego grzejnika

Jak rozpoznać, że Twój domowy grzejnik właśnie uległ zapowietrzeniu? Przede wszystkim, taki kaloryfer przestaje grzać i pozostaje zimny przez cały czas, nawet pomimo tego, że pokrętło ustawione jest w maksymalnej pozycji przez dłuższy czas. Znajdujące się w grzejniku powietrze skutecznie uniemożliwia nagrzanie się całej konstrukcji.

Jeżeli usłyszysz jakiekolwiek dziwne dźwięki wydobywające się z kaloryfera, to również możesz założyć, że doszło do jego zapowietrzenia. Wszelkiego typu bulgot lub dźwięki przypominające ruch strumienia wody zdecydowanie świadczy to o problemach z zapowietrzeniem grzejnika. Sprawny grzejnik pracuje bowiem bezgłośnie, niezależnie od warunków. 

Zasady o których należy pamiętać przy odpowietrzaniu grzejników

Zanim jeszcze przystąpisz do odpowietrzania grzejnika, koniecznie sprawdź jakie ciśnienie panuje w całej instalacji CO. Przykładowo, w domach jednorodzinnych wynosi ono zazwyczaj około 0.9-1.2 atmosfery. Aby odpowietrzanie przebiegło nieco sprawniej, możesz łatwo zwiększyć ciśnienie do wartości około 1.4 atmosfer - spowoduje to zbieranie się wody w górnych partiach grzejników, z których usunięcie zapowietrzenia nie będzie problemem. 

Nieco inaczej odpowietrza się grzejniki z zaworem odpowietrzającym. Aby usunąć powietrze z takiego układu użyj specjalnego kluczyka, dostarczonego przez producenta (jeżeli go nie ma, w ostateczności zastąp go płaskim wkrętakiem). Na początek, ustaw głowicę w pozycji zamkniętej (odetnie to grzejnik od instalacji). Po zakończonej procedurze odpowietrzania przywróć głowicę do pozycji początkowej. 

Co zrobić po odpowietrzeniu?

Przede wszystkim sprawdź ciśnienie w instalacji. Sama procedura odpowietrzania może powodować znaczny spadek ciśnienia - warto je ustawić na poziomie 0.9-1.2 atmosfery. Dodatkowo, wytrzyj odpowietrznik i sprawdź, czy nie pojawiają się na nim jakiekolwiek ślady przeciekania.