Wybór grzejników jest bardzo szeroki, dlatego często należy dokładnie zapoznać się z charakterystyką poszczególnych typów, by nie żałować podjętej decyzji. Jednym z parametrów, który wyróżnia między sobą kaloryfery, jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Do najpopularniejszych grzejników pod tym względem, zaliczają się grzejniki aluminiowe oraz stalowe.

Wybór nie jest wcale prosty, ponieważ dokładnie należy się zapoznać z cechami charakterystycznymi poszczególnych typów kaloryferów. Jednocześnie zarówno grzejnik stalowy, jak i również aluminiowy, posiadają swoje zalety oraz wady. Dopiero po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami, podejmiesz satysfakcjonującą decyzję. Natomiast ogrzewanie w Twoim domu lub innym budynku będzie funkcjonowało w sposób prawidłowy i efektywny.

 


Mat-dom


 

Jaka różnica pomiędzy tymi rodzajami grzejników?

Podstawową różnicą pomiędzy grzejnikami stalowymi, a aluminiowymi jest oczywiście materiał, z jakich zostały one wykonane. Jednak niesie to ze sobą bardzo dużo innych konsekwencji. Wśród grzejników stalowych, wymienia się najczęściej kaloryfery płytowe, które dodatkowo mogą być wyposażone w żebra. Są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze, co pozwala na kontrolowanie zużycia energii, niż na przykład grzejniki żeliwne.

Identyczną cechą, czyli automatyczną regulacją temperatury, wyróżniają się grzejniki aluminiowe. Ponadto wyróżniają się zdecydowanie mniejszą wagą, co może okazać się atutem w przypadku pewnego rodzaju budownictwa, szczególnie ścian, które nie mogą znieść zbyt dużego obciążenia. Wybór po krótkim scharakteryzowaniu tych dwóch produktów, powinien być już zdecydowanie łatwiejszy.

 

Zalety i wady przy wyborze grzejników

 

Na pewno grzejniki aluminiowe, chociaż są zdecydowanie lżejsze, jednocześnie wyróżniają się mniejszą odpornością na mechaniczne urazy, co wiąże się z ich krótszą żywotnością. Natomiast grzejniki stalowe posiadają zdecydowanie większy wybór pod względem swoich rozmiarów, wyglądu, a także estetyki. Ostateczny wybór jednak należy wyłącznie do Ciebie, którego na pewno dokonasz po zestawieniu wszystkich pomocnych informacji.